Vad är Difa?

Difa grundades år 1945 för att hjälpa svenska företag att etablera sig i det efterkrigstida Finland. Idag är Difa en förening som erbjuder sina medlemmar enastående tillfällen att utveckla nätverksrelationer och personliga företagskontakter. Föreningens ändamål är att tillvarata gemensamma intressen hos företag med svensk-finländsk anknytning

Vad erbjuder Difa sina medlemmar?

Difa erbjuder sina medlemmar ett digert program alltifrån föreläsningar med intressanta föreläsare, seminarier, prognoser, lunch- och frukostmöten, företagsbesök, ambassadträffar, studieresor samt kultur- och sportevenemang

Vilka ingår i Difas nätverk?

Difa har ca. 90 medlemmar, varav ca 80 är företag. Difa samarbetar med Sveriges Ambassad i Helsingfors, SNS (Studieförbundet Näringsliv och Samhälle), Hanaholmen – kulturcentrum för Finland och Sverige, Business Sweden och Visit Sweden

Vad gör Difa unikt?

Difas medlemmar uppskattar näringslivskontakterna, det breda programutbudet och den informella stämningen inom föreningen

 

Styrelsen 2019-2020 

 

Annika Söderholm-Karlsson / Styrelseordförande
Volvo Car Finland Oy Ab
annika.soderholm-karlsson@volvocars.com


Anssi Kulju
Ericsson Oy Ab
anssi.kulju@ericsson.com


Martin Baltschefssky
Indutrade Oy Ab
martin.baltscheffsky@indutrade.fi


Peter Ek
sirpeter.ek@gmail.com


Kasper Ekholm
Fennia 
kasper.ekholm@fennia.fi


Leif Ramm-Schmidt
Ramm-Schmidt Consulting Ltd Oy
leif@rsconsulting.fi


Kai Simberg
kai.simberg@gmail.com


Niclas Sacklén 

Stena Recycling

Niclas.Sacklen@stenarecycling.fi


Ulrika Wrede verksamhetskoordinator
+358 40 5003975
förnamn.efternamn@kolumbus.fi


 

Difa r.f.

Verksamhetskoordinator 
Ulrika Wrede
+ 358 40 500 3975
förnamn.efternamn@kolumbus.fi

Samarbetspartners

Sveriges ambassad i Helsingfors

Hanaholmen  

Business Sweden

Finsk-svenska handelskammaren